REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and SHare) е 20-месечен проект за отбелязване на Европейската нощ на учените, финансиран от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма „Хоризонт 2020“. За поредна година град Варна ще е домакин на събития в рамките на Европейската нощ на учените – мега събитие, което всяка година се провежда едновременно в цяла Европа и по света. В тази връзка регионалният организатор на събитието – Институт по океанология – БАН и неговите Асоциирани Партньори: Община Варна, Етнографски музей - Варна към РИМ – Варна, Фондация „Иноватор“, ЦПЛР - НАОП „Николай Коперник“ – Варна, Института по рибни ресурси, ССА – Варна, Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ Варна, Природонаучен музей към РИМ Варна канят всички варненци и гости на града:
Запазете си датата – 28 септември 2018 г.!
Откриването е от 17 часа във ФКЦ Варна.
Информация за тазгодишното издание на проекта: https://nauka.bg/night/ Очаквайте, повече подробности за всички инициативи, включени в програмата за град Варна.
На 28 септември 2018 г. във ФКЦ- Варна, както и на други места в града (http://www.moreto.net; https://www.britishcouncil.bg) се проведе събитието :
Институт по рибни ресурси взе участие в Европейската нощ на учените в гр. Варна във ФКЦ. На щанда представихме пред публиката някой от обитателите на Аквариум Варна – Риби: Цихлазома Папагал (Cychlosoma), а също демонстрирахме новия и иновативен метод за препариране на водни обекти, наречен Диафонизация. За разлика от класическото консервиране на риби и земноводни, чрез използване на формалин, при което с течение на времето биологическите обекти се обезцветяват и променят формите си, при диафонизацията телата на организмите стават прозрачни, като костите се оцветяват в червено, а хрущялите в зелено, което им придава атрактивен вид. Освен за нагледно представяне на животни и риби този метод се използва и при научни изследвания върху растежа на организмите. На щанда бяха представени и някой печатни издания с научни трудове на сътрудниците на Института по рибни ресурси с Аквариум - гр. Варна (ССА), по екология и морфология на морските обитатели на Черно море. Отговорихме и на многобройните въпроси зададени ни от посетителите на събитието.