От 31 май – 4 юни 2021 под егидата на Генералната комисия за Средиземно и Черно море GFCM, FAO и BlackSea4Fish Project се проведе Работен семинар за дънни морски проучвания и подготовка на данни за черноморските приоритетни видове.
Иннститут по рибни ресурси - Варна, ССА участва активно и представи научни данни за калакан, рапана и черноморска акула.
След 12 юни 2021 започват научни експедиции във връзка с работата на ИРР-Варна по три проекта - за оценка на запаса на рапани, за определяне на основните зони с по-значителни количества на видовете от групата на белите миди, като и във връзка с прилагането на иновативна техника.
В края на месец юни 2021 г. стартира демонстрационно наблюдение пред северното крайбрежие с високо резолюционен мултилъчев сонар - който позволява откриване и характеризиране на обекти във водния стълб, измерване на батиметрия и характеризиране на морското дъно, както и получаване на геореферирани данни в реално време. Тази задача се изпълнява по проект TIMMOD:“ Насърчаване на технологичните иновации в мониторинга и моделирането на околната среда за оценка на рибни и нерибни ресурси“, по програмата Черноморско трансгранично сътрудничество.